Finalists
The 2023 Teaching in the Territory Excellence Awards finalists are:
-
- Arnold Von Senden - MacFarlane Primary School
- Barbara Kidd - Tennant Creek Primary School
- Bruce Steen - Sadadeen Primary School
- Djawundil Maymuru - Yirrkala School
- Levina Ah Fat - MacFarlane Primary School
- Lombiŋga Munuŋggurr - Laynhapuy Homelands School
- Naomi Hayes - Ross Park Primary School
- Paul Campbell - Malak Primary School
- Reece Dudgeon - Braitling Primary School
- Ricki-Lee Tilmouth - Darwin High School
- Rose Rarrinyawuy Wanambi - Gapuwiyak School
- Sharon Hayes - Maningrida College
- Skye Connors - Woodroffe Primary School
- Tammy Llewelyn - Sanderson Middle School
-
- Bridget McMeel - Canteen Creek School
- Caitlin Taunton - Leanyer Preschool
- Clementine Brasher - Nhulunbuy Preschool
- Emma Richards - Tennant Creek Primary School
- Eva Watson - Humpty Doo Primary School
- Karissa Shepherd - Malak Primary School
- Kate Bowden - Nganmarriyanga School
- Kirsty Bartlett - Casuarina Street Preschool
- Kristen Chisholm - Gillen Primary School
- Martell Dunn - Braitling Primary School
- Meg Kleinig - Manyallaluk School
- Michaela Barnett - Minyerri Preschool
- Noelene Marika - Laynhapuy Homelands School
- Sarah George - Rona Glynn Preschool
- Sheena Thorne - Shepherdson College
- Tabitha Perry - Forrest Parade School
- Tracey Kensey - Nemarluk School
-
- Amanda Thomas - Henbury School
- Anna Geary - Casuarina Street Primary School
- Bridgette Carrigan - Jabiru Area School
- Cassandra Keane - Nhulunbuy Primary School
- Catherine Harris - Centralian Middle School
- Joanne Butler - Nakara Primary School
- Kathryn Gronholt - Moulden Primary School
- Andrea White - Darwin High School
- Michelle Corera - Woodroffe Primary School
- Paige Warner - Bradshaw Primary School
- Pippa Boyle - Sadadeen Primary School
- Sara Miller - Katherine School of the Air
-
- Anna Benson - Katherine High School
- Annie Senarathne - Nhulunbuy Primary School
- Anthea Frossinakis - Alice Springs School of the Air
- Di Sullivan - Jingili Primary School
- Erin Carter - Bakewell Primary School
- Hannah Robbins - Katherine High School
- Ioana Suciu - Bradshaw Primary School
- Kate Worrall - Ross Park Primary School
- Madalyn McKirdy - Wugularr School
- Mina McCarthy - Malak Primary School
- Pam Dillon - School of Sport Education NT
- Samuel Woods - Top End School of Flexible Learning, Tivendale Campus
- Sharayah Lansdown - Laynhapuy Homelands School
- Sylvia Gregory - Moulden Primary School
- Tamara Johansen - Humpty Doo Primary School
- Tracey Sant - Tennant Creek Primary School
-
- Althea Bannister - Ludmilla Primary School
- Annabella Assmus - Casuarina Street Primary School
- Aristotle Banaga - Zuccoli Primary School
- Belinda Johnson - Shepherdson College
- Carmel Spruhan - Larrakeyah Primary School
- Cayleigh Abel - Bradshaw Primary School
- Diane Hoogkamer - Alyangula Area School
- Dennis Dean - Yarralin School
- Emily Wilson - Canteen Creek School
- Holly Telford - Baniyala Garrangali School
- Jess Bowman - Woodroffe Primary School
- Mia Roseblade-Kuhn - Elliott School
- Michael Waldron - Jingili Primary School
- Michelle Williams - Minyerri School
- Rebecca Moar - Alice Springs School of the Air
- Tameeka Skinner - Girraween Primary School
- Toni Hawker - Ross Park Primary School
-
- Ali Brady - Bakewell Primary (previously at Moulden Primary School)
- Annie Keighran - Forrest Parade School
- Carol Putica - Ludmilla Primary School
- Carolyn Edwards - Zuccoli Primary School
- Donna Bryant - Katherine School of the Air
- Genevieve Wild - Alyarrmandumanja Umbakumba School
- Julie Permezel - Acacia Hill School
- Kevin Gaskin - Elliott School
- Mel Dougherty - Alyangula Area School
- Melinda Kealy - Anula Primary School
- Penny Weily - Ross Park Primary School
- Renez Lammon - Casuarina Street Primary School
- Robert Mcintosh - Sanderson Middle School
- Simon Rowlands - Centralian Middle School
-
- Anita Turnbull - NT School of Distance Education (previously at Palmerston College)
- Caleb Mattiske - Taminmin College
- Callum Brown - Jilkminggan School
- Cody Clifford - Casuarina Senior College
- Elisha Francis - Maningrida College
- Elodie Pieper - Arlparra School
- Gregory Miller - Katherine High School
- Kate McNeil - Nhulunbuy High School
- Lucinda Forshaw - Darwin Middle School
- Rupert Croutz - Centralian Senior College
- Sarah France - Centralian Middle School
- William Newman - Alice Springs School of the Air
- Yan Jun Chan - Sanderson Middle School
-
- Alex Pye - Acacia Hill School
- Deborah Somersall - Laynhapuy Homelands School
- Elaine Graham - MacFarlane Primary School
- Elizabeth Costelloe - Durack Primary School
- James Hammond - Nhulunbuy High School
- Krysta Simms - Gillen Primary School
- Leisa Dore - Forrest Parade School
- Matthew Atu - Shepherdson College
- Michelle Krake - Sanderson Middle School
- Mike Whitmee - Casuarina Senior College
- Mya Bond - Tennant Creek High School - Juno Centre
- Shantel Bayne - Jabiru Area School
- Shenise Gaymer - Casuarina Street Preschool
- Tamara Blunn - Katherine South Primary School
- Tenneil Wark - Centralian Middle School
- Tracy McDermott - Stuart Park Primary School
-
- Jade Francis - Maningrida College
- Joseph Cooper - Nhulunbuy High School
- Justin Burgess - Sanderson Middle School
- Justin Raabe - Nhulunbuy High School
- Michael Fairweather - Katherine High School
- Wendy Blight - Centralian Senior College